Početkom ove godine na globalnom nivou otpušteno je preko 100 hiljada stručnjaka iz IT sektora.
Američki internetski giganti Meta, Tviter, Sisko i Lift masovno smanjuju radnu snagu. U domaćoj IT industriji još uvek nema takvih problema, tvrde stručnjaci, ali i apeluju na državu da ih adekvatnim merama predupredi.
Prema podacima američke datotetke o otkazima, IT-kompanije su samo u novembru prošle godine otpustile oko 46.000 ljudi. Globalni trend masovnog otpuštanja u IT industriji još uvek se ne reflektuje na tržište rada u Srbiji, kaže Marko Vučetić sa najposećenijeg sajta za zapošljavanje IT kandidata u Srbiji - Hello World.
Vučetić ipak ukazuje da je i kod nas u poslednjem kvartalu prošle godine zabeležen pad oglasa za zapošljavanje u ovom sektoru.
Prema njegoivm rečima, u aktuelnoj krizi teže prolaze autsorsing IT kompanije od onih koje imaju svoje proizvode. Napominje da bi država trebalo da prepozna značaj kompanija koje imaju svoje proizvode i da u tom pravcu usmeri podršku domaćoj IT industriji, kako bi lakše prebrodile aktuelnu krizu.
Dodaje i da ovaj sektor ne čine samo programeri, već i druga zanimanja.
Bivši dekan Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu Zoran Jovanović smatra da, uprkos globalnoj krizi, IT sektor i dalje predstavlja razvojnu šansu za Srbiju.
On je naveo primer Irske kao dobar model u privlačenju investicija i razvoju ove industrije. Jovanović kaže i da je odliv domaćih kadrova u ovom sektoru danas manji nego ranijih godina jer su u Srbiju došle velike strane kompanije, dodavši da je to dobro za razvoj domaće IT industrije, jer je čini konkurentnijom.